Tvarkiečiai pažėrė priekaištų teisėjams

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai LR Seimo frakcijoje apsilankiusiems teisėjams išsakė nemažai pastabų ir kritikos dėl ilgai trunkančių teisminių procesų, apgailėtinų atlyginimų eiliniams teismų darbuotojams (teisėjų padėjėjams, sekretorėms), drastiškų ir perdėm griežtų procesinių prievartos priemonių taikymo.

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ posėdyje LR Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotojas, Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas pristatė du naujus kandidatus į Lietuvos apeliacinio teismo teisėjus N. Namavičių ir E. Montvidienę.

Pristatymo metu Seimo nariai pastebėjo, kad net trečdalis bylų Lietuvoje yra grąžinama pirmajai instancijai ir tai byloja apie didelį nuošimtį klaidų jau pirmoje teisingumo stadijoje.

„Klaidų darymo proporcijas nustatyti yra labai sunku, – frakcijoje sakė kandidatas J. Namavičius. – Ir nors bendrai mes Europoje atrodome gan neblogai, tačiau reikia pripažinti, kad Strasbūre išties mes neatrodome gerai“. Teisėjai sakė, kad tvarkiečių keliamas klausimas dėl prastos žemesnės grandies teismų darbuotojų socialinės situacijos, mažų atlyginimų, ribotų karjeros galimybių yra aktualus.

„Jauno teisininko atlyginimas dirbant teisėjo padėjėju yra dešimt kartų mažesnis už, tarkime, advokato padėjėjo atlygį. Teisėjų padėjėjai, teismų sekretorės – kaip „šunys“, su kuriais nesiskaitoma ir kurių darbas tinkamai nevertinamas“,- susitikime piktinosi Seimo narys R. Žemaitaitis.

Represijų pasekmės

Kita labai didelė teisingumo bėda, anot R. Žemaitaičio, yra taip vadinamų „teisingumo nindzių“ drastiški veiksmai. „Dėl vienokių ar kitokių įtarimų žmonės uždaromi, atsėdi belangėje po 3 mėnesius, sužlugdomi jų verslai, suyra šeimos, sužlugdoma reputacija, o vėliau paaiškėja, kad žmogus nekaltas. Kiek tokių istorijų matome ir kiek tokių istorijų perskaitome spaudoje. Tai yra visiškai nepriimtina ir nepateisinama. Negalima toleruoti to, kaip yra luošinami, žlugdomi žmonių likimai“,- sakė R. Žemaitaitis ir pasidalino konkrečiu pavyzdžiu iš vieno Lietuvos regiono.

Pasak jo, „Google“ korporacijoje dirbęs jaunas lietuvis, IT specialistas nusprendė grįžti į tėvynę. Palikęs svajonių darbą jis sugrįžo ir čia netikėtai, per klaidą pakliuvo tarp „teisingumo girnų“. Įtartas galimai gal būt surengęs programišių ataką prieš vieną verslo įmonę jis buvo areštuotas, pusmečiui ekspertizei paimtas jo kompiuteris, apribota jo galimybė išvykti iš Lietuvos, tapo įtariamuoju.

„Ar vėliau, paaiškėjus šiai klaidai, toks nostalgijos į tėvynę pargintas jaunuolis, sutraiškytas tarp policinės valstybės girnapusių liks čia, Lietuvoje, ar jis čia kurs verslą, šeimą, savo ateitį?“ – klausė Seimo narys.

Teisėjai pripažino, kad su prievartos priemonėmis Lietuvoje neretai yra perlenkiama lazda.

„Procesinės prievartos priemones kai kurie žmonės patiria ne šiaip sau. Tam būna priežastys, – sakė A. Valantinas. – Tačiau reikia pripažinti, kad tai yra per dažnai. Taikydami griežčiausias priemones teisėsaugininkai tik parodo savo silpnumą“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *