Your message has been sent, you will be contacted soon
KestutisBartkevicius.lt

Call Me Now!

Uždaryti
Pradžia » Naujienos » Mažeikiškiai sušildė Seimo rūmus

Mažeikiškiai sušildė Seimo rūmus

Iki šiol jaučiu vakar sutiktų mažeikiškių šilumą, matau jų šviesą skleidžiančias akis, girdžiu žodžius, dainas. Labai stipriai sujaudino mane lapkričio 8 d.  bendra atmosfera, tvyrojusi Seimo Vitražo galerijoje vykusiame televizijos operatoriaus, fotografo, ekspedicijų į tremtinių vietas organizatoriaus ir vadovo, bendrijos „Lemtis“ nario, mažeikiškio Gintauto Aleknos nuotraukų parodos „Ten, kur gyveno lietuviai…“ pristatyme. Visiškai pritariu renginio režisieriaus, mano draugo ir mano vaikų mokytojo Martyno Januškos išsakytai minčiai, kad grįžome į atmintį kaip į atlaidus. Išties buvo ATLAIDAI…
Daugelis renginyje dalyvavusiųjų žino, kas yra tremtis, Sibiro platybėse patirtas skausmas, vargas, artimųjų praradimai. Apie tai byloja ir G. Aleknos nuotraukos, į kurias žvelgiant, anot likimo taip pat susieto su tremtimi Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, dalyvavusio parodos atidaryme, pasidaro negera matant tokius kraupius vaizdus. Seimo pirmininkas įsitikinęs, kad G. Aleknos milžinišką archyvą būtina inventorizuoti, sutvarkyti. „Istorija – tai, kas mus veda į priekį. Istoriją privalome išsaugoti tam, kad mūsų vaikų tikėjimas Nepriklausomybe, Lietuva būtų stiprus ir tvirtas. Mes turime žvelgti į ateitį, nepamiršdami praeities”, – sakė V. Pranckietis.

G. Alekna jau daugiau kaip 28 metus savo laiką ir jėgas skiria Lietuvos tragedijai – trėmimams – ištirti ir atminti. Nuo 1989 m. dalyvavo 51-oje ekspedicijoje ir aplankė visas Rusijos sritis, į kurias buvo ištremti lietuviai. Tai apie 90 proc. visų išlikusių tremties vietų. Jis Sibire ir kitose Rusijos vietose praleido daugiau nei 900 dienų. Lėktuvais, traukiniais, automobiliais, visureigiais, laivais ir pėsčiomis nukeliavo per 400 000 km, aplankė daugiau nei 1000 tremties vietovių ir inventorizavo apie 400 kapų ir kapaviečių. Vadovavo 45 ekspedicijoms (iš jų 29 organizavo). Visą tą laikotarpį su ekspedicijomis keliavęs G. Alekna turi sukaupęs unikalų nuotraukų ir vaizdo medžiagos archyvą, kuriame yra per 36 000 nuotraukų, apie 190 val. įvairiais formatais nufilmuotos medžiagos. Didelė dalis užfiksuotų kapų ir kaimų jau sunykę, o juostose įamžinti tremtiniai jau mirę.
Labai nuoširdžiai dėkoju parodos atidarymą režisavusiam Martynui Januškai, koncertavusiam Mažeikių tremtinių ir politinių kalinių chorui „Atmintis“ ir jų vadovei Zitai Gužauskienei, jautriais tekstais pasidalinusioms Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamasis“ teatro aktorėms (vadovė Airida Lementauskienė), Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotojai Sigutei Bernotienei, visiems atvykusiems, prisiminimais ir sveikinimo įžvalgomis sušildžiusiems vienas kitą bei visus Seimo rūmus. AČIŪ Jums!
Paroda Vitražo galerijoje bus eksponuojama iki lapkričio 30 d. Ją apžiūrėti galima penktadieniais atvirų durų valandų metu nuo 11 iki 15 val.

Seimo narys Kęstutis Bartkevičius

Tarpusavyje labai derėjo Mažeikių tremtinių ir politinių kalinių choro „Atmintis“ atliekamos dainos ir Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktorių jautriai skaitomi tekstai iš spektaklio „Amžinos moterys“

Parodos autorius Gintautas Alekna tarp savo draugų ir jo talento gerbėjų

Gintauto Aleknos nuotraukų parodos „Ten, kur gyveno lietuviai…“ pristatymo akimirkos

Renginio režisierius ir vedėjas – Martynas Januška

 

 

Leave a Comment